Home

Lekcja historii w Warszawie

  • Dostosuj

 W dniu 28 lipca ZP ZWiRWP  zorganizował  kolejną wycieczkę edukacyjno-historyczną  dla członków i sympatyków związku do Warszawy. Termin wycieczki nie był przypadkowy, ponieważ w planie przewidzieliśmy zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów 74 rocznicy wybuchu tego heroicznego czynu w dniu 1 sierpnia 1944r.

Zwiedzenie obiektów muzeum i istniejących ekspozycji pozwoliło wielu z nas lepiej zrozumieć tamten czas i wielkie poświecenie społeczeństwa, a szczególnie wielki poświęcenie młodych ludzi  często jeszcze dzieci . Każdy uczestnik wycieczki otrzymał pamiątkową kartkę z kalendarza z dnia 1 sierpnia 1944 r.

Kolejnym etapem pobytu w Warszawie było zwiedzanie Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Rezydencja wilanowska to zespól pałacowy z jego dekoracjami , ogrody i pomniki wznoszone w tym miejscu od 1677 r. a szczególnie ważną informacją jest to, że twórcą tego miejsca był Jan III -wielki Wódz a jednocześnie miłośnik sztuk i nauk. Wystrój wnętrz projektował z żoną Maria -Kazimierą. W 1805 r. Stanisław Kostka Potocki otworzył  w tym pałacu pierwsze polskie muzeum prezentujące bogate zbiory dziel sztuki i pamiątki rodowe Sobieskich. Rezydencja  w Wilanowie była dla nas kolejnym etapem poznawczym biografii  Króla Jana III, bo w poprzednich latach zwiedziliśmy miejsce urodzenia na Zamku w Olesku, Żółkiew na Ukrainie i jakże ważne  dla całej Europy tamtych lat miasto Wiedeń-miejsce słynnej zwycięskiej  bitwy. Pozostało nam jeszcze jedno miejsce związane z rodem Sobieskich - Złoczew na Ukrainie .

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Designed by atict.com